Инвестиционните обеми през второто тримесечие и първото полугодие на 2023 г. в региона на Централна и Източна Европа-6 са едни от най-ниските, регистрирани досега. Делът на Полша е най-голям – около 42%, но активността на пазара като цяло е ниска. Следващата се нарежда Чехия – с 34%. България е единственият пазар в региона с ръст на инвестициите на годишна база, докато всички останали са със спад между 42% и 87%. Това сочат данни от последния доклад на Colliers за пазара на инвестиционни имоти в ЦИЕ – 6 през първото полугодие – H1 2023 Investment Scene, предава БТА.
„Икономическият растеж в региона на ЦИЕ-6 се забави в началото на 2023 г., като три държави – Чехия, Унгария и Полша отбелязаха отрицателен годишен ръст на БВП от първото тримесечие на 2023 г., независимо че при Румъния и България бяха регистрирани положителни резултати, след като икономиките им се разраснаха с над 2%. Очаква се трендът на развитие на пазара в ЦИЕ да продължи, поне в краткосрочен план, тъй като високочестотните показатели още не са на нужното ниво в голяма част от страните“, обясни Силвиу Поп, директор пазарни проучвания, ЦИЕ.
Лихвени проценти и инфлация
Влиянието на високите лихвени проценти, заедно с повишаване на цената на риска, наред с нестабилния глобален икономически контекст, още оказват негативно влияние върху държавите от ЦИЕ. Инфлацията продължава да е предизвикателство, особено предвид, че по-голямата част от спада в растежа на потребителските цени за последните месеци е главно заради нестабилните компоненти на кошницата на ИПЦ (индекс на потребителските цени), по-специално на енергията. Същевременно при базисната инфлация, която не включва енергия и сезонни хранителни продукти, се наблюдава спад.
Ръст на обема на инвестициите в ЦИЕ
„Инвестиционните обеми през второто тримесечие и първата половина на 2023 г. в ЦИЕ бяха едни от най-ниските в историята. Възлизайки на 2,02 млрд. евро през първата половина на 2023 г., регистрират спад с около 64% на годишна база. Съдейки по предварителните данни, това е в съответствие с глобалния тренд. При сегашните обстоятелства, особено цената на дълга, прогнозирането на пазарната активност за остатъка от годината е предизвикателство, но според нас може да достигне 5 млрд. евро или повече“, смята Кевин Търпин, регионален директор капиталови пазари, ЦИЕ.
Липсата на трансакционни данни затруднява определянето на цените на инвестиционния пазар, а възстановяването му ще зависи в голяма степен от подобряването на инфлационната среда и лихвените проценти. Независимо че още не сме наблюдавали значителни проблеми при осъществяването на трансакции, рефинансирането, облигациите с наближаващ падеж, спазването на ESG стандартите и други специфични теми, свързани с конкретен сектор или държава, могат да окажат влияние върху решенията на инвеститорите.
Източник: https://www.expert.bg/